Słowacja zakończyła program dopłat do samochodów elektrycznych kupowanych przez osoby fizyczne. Bonus wynosił 5 tysięcy euro (równowartość 21 tysięcy złotych) w przypadku zakupu auta elektrycznego i 3 tysiące euro dla nowoczesnej hybrydy plug-in. Nie udało się wydać wszystkich przeznaczonych na ten cel pieniędzy.

Dopłaty do pojazdów elektrycznych na Słowacji

Program dopłat do samochodów elektrycznych wystartował na Słowacji w połowie listopada 2016 roku. Początkowo miał trwać do końca 2017 roku, później przedłużono go o jeszcze sześć miesięcy. Z końcem czerwca 2018 roku zrezygnowano z dopłat, a teraz postanowiono, że akcja nie będzie już kontynuowana.

> Dziewięć Renault Zoe w usłudze Traficar: Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Śląsk [aktualizacja: aplikacja]

Z bonusu skorzystało 800 nabywców aut elektrycznych i hybryd plug-in. Łączny budżet programu wynosił 5,2 miliona euro, czyli równowartość 22 milionów złotych. Nie wydano całej kwoty – nawet gdyby wszystkie dofinansowane samochody były czysto elektryczne, udałoby się rozdać maksymalnie 4 miliony euro. A nie były. Dokładne liczby nie są znane, ale szacuje się, że elektryki stanowiły około 70 procent aut.

Po zakończeniu programu dopłat dla osób fizycznych pojawiła się nowa koncepcja rozwoju elektromobilności na Słowacji. Pozostały 1 milion euro zostanie skierowany do miast, by te inwestowały w elektryczne autobusy.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 6 głosów Średnia: 4.7]