Renault-Nissan-Mitsubishi zakłada, że w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestuje 1 miliard euro w rozwój samochodów elektrycznych, sztucznej inteligencji i systemów autonomicznej jazdy. Nowe ciało w konsorcjum – Alliance Ventures – zaczyna od inwestycji w firmę Ionic Materials, która opracowuje baterie ze stałym elektrolitem, bez wykorzystania kobaltu.

Miliard euro na drobne i mniej drobne wydatki

Do 2020 roku Alliance Ventures ma wydać do 1 miliarda euro, czyli dzisiejszą równowartość około 4,2 miliarda złotych. Pieniądze będą szły na wsparcie startupów oraz nowe technologie w branży motoryzacyjnej, które rozwiną auta, ale pozwolą też na obniżenie kosztów działalności.

> Renault Zoe i upgrade baterii do 41 kWh. Koszt? Równowartość 14,6 tysiąca złotych

Pierwszym wydatkiem będzie inwestycja w baterie ze stałym elektrolitem, które obiecują wyższą pojemność w tej samej jednostce objętości oraz wyższy poziom bezpieczeństwa przy kolizjach.  Dla zwykłych kierowców oznacza to większe zasięgi, krótszy czas ładowania oraz niższą degradację baterii w tej samej cenie co dotychczas.

Docelowo alians Renault-Nissan-Mitsubishi chce do 2022 roku wprowadzić na rynek 12 samochodów czysto elektrycznych i 40 modeli aut obsługujących jazdę autonomiczną.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]